Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi
HV

Verdiği kredileri alamayan 5 kooperatif kapandı

YÖREMİZDEN
Giriş Tarihi : 07-07-2014 18:27   Güncelleme : 07-07-2014 18:27
Verdiği kredileri alamayan 5 kooperatif kapandı

 

İl Genel Meclisi Sanayi ve Ticaret Komisyonu`nun hazırladığı rapor, Giresun ve ilçelerindeki esnafın ekonomik durumunu gözler önüne serdi.

İl genelinde bulunan 15 Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi`nden 5 tanesinin kredisi kapatıldığı belirtilirken, bazı ilçelerinde kredisinin kapatılmak üzere olduğu rapor edildi.

Giresun İl Genel Meclis Temmuz ayı toplantısı Mürşit Gürel Başkanlığı`nda devam etti. Meclisin bugünkü toplantısına ise Sanayi ve Ticaret Komisyonu raporu damgasını vurdu.

Komisyon üyesi Çetin Çakıroğlu`nun okuduğu raporda; “Merkez ve ilçelerinde Ordu ve Trabzon Bölgelerine ayrı ayrı bağlı olan 15 Esnaf Kefalet Kooperatifi bulunmaktadır. Bu kooperatiflerimizden Piraziz, Alucra, Çanakçı, Eynesil ve Karabulduk`takiler kredileri kapalı durumdadır. Daha önce verilen kredilerinin geri dönüşü sağlanamadığı için kredileri kapatılmıştır. Buradaki esnaflarımız yaptıkları girişimlere rağmen bir türlü yeniden kredilerini açtıramamışlardır. Bunun yanı sıra yine bazı ilçelerimizin de kredileri risk altındadır. Bugün en iyi durumda olan Kooperatiflerimiz 75 ila 100 bin TL arasında kredi ancak kullandırabilmektedir. Küçük esnafımızın önemli bir dayanağı olan bu kooperatiflerimizden alınan kredilerin yıllık yüzde 5 olan faizi masraflarıyla birlikte yüzde 9`ları bulmakta olduğu yer aldı” ifadeleri kullanıldı.

Komisyon Üyesi Çetin Çakıroğlu, okuduğu raporun ardından ise “Ordu ve Trabzon Bölge Kooperatiflerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren kooperatiflerin bir araya gelerek Giresun`da kendi bölge kooperatiflerini oluşturmaları önerisinde bulundu.

AdminAdmin

YORUMLAR