Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi
HV

SOKAK KÖPEKLERİYLE İLGİLENİYOR

YAŞAM
Giriş Tarihi : 04-07-2014 15:47   Güncelleme : 04-07-2014 15:47
SOKAK KÖPEKLERİYLE İLGİLENİYOR

İlçemizde şehir dışında bulunan köpek barınağının durumu içler acısı durumda olurken ilçemizdeki hayırsever vatandaşlar kendi imkanları ile hayvanların sorunları ile ilgilenmeye çalışıyor.

İlçemizdeki sokak köpeklerinin ilçeden uzaklaştırılması ve hayvanların güvenli bir yerde barınabilmesi için İlçemiz Belediyesi tarafından yaptırılan ve şuan kapalı olan hayvan barınağının olduğu yerde hayvanlar ölüme terk edilmiş durumda bulunurken hayırsever iki vatandaş kendi imkanları ile barınakta bulunan sokak köpeklerinin yiyecek ihtiyacı ile aşılarını yapmaya çalışıyor.

İlçemiz Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Şebinkarahisar Temsilcisi Eda Menzilci Kuru, barınakta bulunan 40 üzerinde köpek için zaman zaman kendi imkanları ile zaman zaman da bağış alarak alınan köpek mamalarının yanı sıra kendi yaptıklarıyla yaptığı ve lokantalardan topladığı yemekleri hergün barınağa götürerek köpeklere yardım etmeye çalışıyor.

Oluşabilecek mikroplara karşı ve kenelere karşı kendi imkanları ile barınağın etrafını ilaçladıklarını söyleyen HAYTAP Şebinkarahisar Temsilcisi Eda Menzilci Kuru, İlçe Tarım Müdürlüğü katkılarıyla köpeklerin kuduz aşılarının da yaptırıldığını söyledi.

Hergün aynı saatte barınağa gittiğini söyleyen HAYTAP Şebinkarahisar Temsilcisi Eda Menzilci Kuru, “Burada elimizden geldiği kadar köpeklere günlük yiyecek getirmeye çalışıyoruz. Tüm köpeğin kuduz aşısını İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince yaptırdık. Hasta olanların iğnelerini de kendi imkanlarımla yaptırmaya çalışıyorum. Barınakta karşılaştığımız en büyük sorun köpeklerin kısırlaştırması gerekiyor. Şuana kadar barınakta 9 yavru köpek vardı, bir köpek yeni doğum yaparken, bir köpekte yavrulamak üzere. Eğer kısırlaştırma yapılmaz ise barınaktaki köpek sayısı yüzün üzerine çıkacak. Bu durumda da barınaktaki köpek sayıları her geçen gün artarak içinden çıkılmaz bir durum olacak. Ayrıca ilçe merkezinde de başıboş dolaşan sokak köpeklerinin de kısırlaştırması, çoğalan köpek sayılarının önüne geçilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Eda Menzilci Kuru ayrıca sokakta yaşayan hayvanlar için sıcak yaz mevsiminde ev ve işyerlerinin önlerine su bırakmalarını istedi.

AdminAdmin

YORUMLAR