ELİF GÜNAL


TROPİK MEYVE ANANAS


Ananas, % 82 oranında sudan oluşur. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. C vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca tiamin(B1 vitamini), folik asit, bakır ve diyet lifleri açısından da iyi bir kaynaktır. 2 ince dilim ananas 1 adet meyveye eşdeğerdir.

- C vitamini yönünden zengin olan ananasın 1 diliminde yaklaşık 75 mg C vitamini bulunur. Dünya Sağlık Örgütü gün içerisinde alınması gereken C vitamininin 18 yaş ve üstü kadınlarda 75 mg/gün; 18 yaş ve üstü erkeklerde 90 mg/gün olarak hesaplamıştır. 1 dilim ananas sizin 1 günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilmektedir. Ayrıca güçlü bir hücre yenileyici antioksidan vitamin olan C vitamini suda çözünebilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Damar tıkanıklığı, diyabete bağlı kalp hastalıkları, solunum hastalıkları ve daha birçok hastalığın oluşmasına neden olan serbest radikallere karşı antioksidan etki göstermektedir. C vitamini kollajen üretimini artırdığı için daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Kemik ve diş etlerini güçlendirir. Beyin fonksiyonlarının daha hızlı çalışmasını sağlar.

- Ananas, potasyum içeriği ile vücudumuzdaki kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonun düşürülmesine ve dengeli halde kalabilmesine faydalıdır.

- İçerisinde bulunan kalsiyum, çinko, manganez ve bakır minerali kemik sağlığının ve dokusunun korunmasında oldukça önemlidir. Osteoporoz tedavisinde tüketilmesi önerilen bir meyvedir. Ayrıca içerisinde bol miktarda bulunan manganezin; kemik büyümesi ve gelişmesinde, kalsiyumun emiliminde, kan şekerinin düzenlenmesinde faydası vardır

- İçerisinde bulunan yüksek oranda lif ve bromelain içeriği sayesinde özellikle protein açısından zengin yiyeceklerin sindiriminde ve emiliminde oldukça etkilidir. Kabızlık yaşayan kişiler için ananas güzel bir tercih olabilir. Ananasta bulunan lif bağırsaktaki suyu toplayarak sindirimi yavaşlatır ve gıdalarla alınan vitamin ve minerallerin vücut tarafından daha çok emilmesine yardımcı olur.

- Yüksek kan kolesterolünü dengeler ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucu etki gösterir. Ayrıca ferulic asitin iyi bir kaynağıdır ve kanser oluşumuna neden olan maddeleri önlemeye yardımcı olur.

- Yapılan çalışmalar ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

- Ananas, dokularda biriken ödemin emilimini ve atımını artırır. Şişkinliklerin azaltılmasına faydası vardır.

- Ayrıca ananasın içeriğindeki bromelain enzimi, yağların sindiriminde etkisi olan lipaz enzimiyle birlikte çalışarak besinler ile alınan yağın vücudumuzda yakılmasını hızlandırmakta ve yağların birikmesini önlemektedir. Ayrıca iştah kapatması sayesinde gün içerisinde tükettiğiniz ananas aracılığıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilirisiniz.