ELİF GÜNAL


SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER ?KURUYEMİŞLER´


Sağlığımız için yararlı besin öğelerine sahip, içerdikleri yüksek bitkisel protein nedeniyle vejeteryan, beyin ve sinir gelişimine yardımcı öğeler içermesi nedeniyle çocuk beslenmesinde önemli, insülin ve şeker düzeylerini dengelemeye yardımcı posa ve magnezyumdan zengin olan kuruyemişler 100 gramında 560-610 kcal içerir. Bu enerji içeriklerinin % 80 i yağlardan gelir. yüksek yağ içeriklerinden dolayı kilo alımına neden olmasını engellemek için tüketirken miktarına dikkat etmek, aşırıya kaçmamak gerekir. Ortalama 5-6 fındık veya 2 tam ceviz 1 tatlı kaşığı yağa eşdeğer kabul edilir. Kilo kontrolü için kuruyemiş miktarı günlük yağ miktarından kısılarak tüketilmelidir.

BADEM

İyi bir cilt, sağlıklı saçlar ve tırnaklar için mutlaka badem tüketmelisiniz. Çok iyi bir omega 3 kaynağıdır. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Damar sertliğini önler.  Badem diyette yağ yerine geçer ve 5 tanesi 50 kaloridir.  Ara öğünlerde kullanımı kan şekerini dengeler. Magnezyum ve potasyum yüksek olması sebebiyle tansiyonu dengeler. Kalsiyum içerdiği için kemikleri korur, yağ yakımını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kadınlar için günde 5-10 badem, erkekler için 10-15 badem tüketilebilinir.

KAJU

 Omega 3 içerir, kalp-damar ve beyin için iyi bir dosttur. İçerdiği krom ve lifler sayesinde tokluk hissi verir.  Ara öğünlerde tokluk hissi vermesi ve kan şekerini dengelemesi için iyi bir ara öğündür. Antioksidan bakımından zengindir. Protein bakımından zengin olduğu için kas kitlesini korur, spor yapanlar için iyi bir besindir.8-10 adet kaju yaklaşık olarak 100 kaloridir. E vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu sebeple saç ve cilt sağlığını korur. B vitaminleri bakımından zengin olduğu için depresyon, stres azaltıcı özelliği vardır. D vitamini bakımından zengindir ve özellikle çocukluk ve hamilelik döneminde tüketilmesi faydalıdır.

CEVİZ

Çok iyi bir hafıza, güçlü bir beyin ve sağlıklı bir kalp için her gün ceviz yemelisiniz. İçerdiği omega 3 çok değerlidir ve bu sebeple beyin gelişiminde, kalp sağlığında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rolü vardır. Yağlı bir tohumdur ve yağ değişimi yerine geçer.  2 adet ceviz 50 kaloridir. Cevizin kötü kolesterol düşürücü etkisi vardır. Bu sebeple kalp hastalığı veya riski olanlar, ailesinde Alzaheimer olanlar mutlaka her gün ceviz yemelidir. Unutkanlık problemi yaşayanlar için hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsaklara iyi gelir, sindirimi düzenler. Kadınlar için günde 2-3 tam ceviz, erkekler için de 3-4 tam ceviz yenmelidir.

FINDIK

E vitamini yönünden zengin olduğu için çok değerli bir antioksidandır. Kan şekerini dengeler, iyi bir ara öğündür. D vitamini içerir, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Güç ve enerji verir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir. kalp damar sağlığına iyi gelir ve kötü kolesterolü düşürücü özelliği vardır. Kalsiyum yönünden zengin olduğundan kemik sağlığı için önemlidir. Çocuklar ve hamileler her gün tüketmelidir. 5-6 fındık yaklaşık 50 kaloridir.  Kadınlar günde 5-6 fındık, erkekler de 10-15 fındık tüketebilir.

 KABAK ÇEKİRDEĞİ

Diğer yağlı tohumlara göre daha az kalori içerir. 1 avuç kabak çekirdeği 50 kaloridir. İyi bir lif kaynağıdır ve bağırsaklara çok iyi gelir. Özellikle kabızlık şikayeti olanlar her gün düzenli kabak çekirdeği tükettiğinde daha düzenli tuvalete çıkabilirler. Sindirime ve boşaltıma iyi gelir. Kalın bağırsak kanserini önleyici özelliği vardır. İdrar yolları ve böbrek için iyi bir seçimdir. Prostat hastalıkları için de olumlu etkileri vardır.

ANTEP FISTIĞI

 Kalorisi yüksek bir kuruyemiştir. Enerji verir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.  5-6 tanesi 50 kaloridir. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini dengeler. Akciğer için dosttur, öksürüğe iyi gelir.

YER FISTIĞI

10 tanesi 50 kaloridir. Omega 3 bakımından ve E vitamini olarak zengindir. Protein bakımından zengindir. İyi bir lif kaynağıdır,  tokluk hissi verir. Bağışıklık sistemine çok iyi gelir. Kötü kolesterolü düşürür ve kalp damar sağlığı bakımından çok faydalıdır. Kan şekerini dengeler. Yaşlanmaya karşı koruyucudur.