ŞENOL KARASU


RİSK VE AFET BİLİNCİ İLE YETİŞEN YENİ NESİLLERE SESLENİŞ

KONUK YAZAR - ŞENOL KARASU


Bugün ki konumuz DEPREME hazırlık, bunu birlikte yapacağız.!Depremler güzel ülkemizin bir gerçeği ve bizler de bu gerçeği yaşamayı öğrenmek zorundayız. Evlerimizi, binalarımızı, yollarımızı, köprülerimizi, tünellerimizi kısacası her şeyi depreme dayanıklı olarak inşa etmeliyiz ve tüm yurttaşlarımızı deprem hakkında bilgilendirmeliyiz  ki güvenli bir yaşama sahip olsunlar. Sonuç olarak depremden korkmadan mutlu huzurlu kaliteli bir yaşam sürdürebiliriz. Genç nesillerimizin geçmişteki hataları yapmayacağına her zaman akılla, bilimle, sağduyu ile hareket edeceğine ve geleceklerine sahip çıkacağına inanıyorum.  Biz büyükler inanmak istiyoruz, siz bizim yaptığımız hataları yapmayacaksınız. Akılla bilimle edindiğimiz kazançları bir yaşam boyu kullanarak ve başarıya ulaşarak bizim hatalarımızdan ders çıkartın. Dünyanın bugüne kadar yaşadığı afetleri ve bu afetlerde yaşanan deneyimleri yapılan yanlışları yapmadan geleceğinizi planlarken daha doğru bir gelecek kurun. 

Depremin zararlarını azaltmak için; Binalar mutlaka Mimar ve İnşaat Mühendisi gözetiminde yapılmalı. Zarar görebileceğimizi düşünerek doğru zeminlere konut yapılmalı. 

RİSK DEĞERLENDİRİLMESİ VE PLANLAMA ŞÖYLE YAPILMALI;

Aile Afet Planı yapılmalı 

Depreme hazır olmak amacı ile bir aile toplantısı yapışmalı ve yaptığımız hazırlıkları tüm aile bireyleri ile paylaşmalıyız. 

EVDE GÜVENLİ YERLER;

Yaşadığımız evin kolon ve kirişlerinin en sık geçtiği alanlar deprem sırasında sığınılacak en güvenli alanlardır. Oturduğumuz salonda güvenli yerleri belirlerken bir koltuğun yanı, yatağın yanı başı, güvenli nokta olarak önceden belirlediğimiz alanda ÇÖK, KAPAN, TUTUN yaparak sarsıntı bitinceye kadar bekleyip sarsıntı durunca bulunduğumuz kapalı alanı terk ederek açık alana çıkmalıyız.

ÇIKIŞ YOLLARINI PLANLAMALIYIZ. 

Buluşma Noktalarını Belirlemeliyiz.

Haberleşme için Bölge dışında Bağlantı kişisi belirlemeliyiz.

Önemli Tüm Evrakları ( Nüfus kağıdı, Ehliyet, Tapu vb.) evrakların fotokopilerini alıp birden fazla güvenli yerde bulundurmalıyız.

Güvenli yaşam için Yarını düşün derken “ güvenli bir yaşam kültürü oluşturun .”Ülkemizin kurucusu Büyük Önderimiz  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ülkemizi  emanet ettiği Türk gençleri olarak hayat için, gelecek için sorumluluklar üstleneceksiniz. Bu sorumluluklar da her zaman aklınızda bulundurmanız, geçmiş hatalardan deneyimler çıkarmanız ve Türkiye’mizin de tıpkı çağdaş ülkelerde olduğu gibi afetlere dayanaklı bir toplumu olmasını sağlamalısınız. Siz gençlerimiz bunu başaracaksınız, birlikten sevgi, birlikten akıl, birlikten “GÜVENLİ BİR GELECEK DOĞMALI, GÜVENLİ YAŞAM KÜLTÜRÜ İÇİN HADİ ÖĞRENMEYE GENÇLER “

Bu sene Okullarda sizler ile birlikte yüz yüze bunları konuşmayı planlıyorduk fakat pandemi koşulları buna engel oldu. Her şey normalleştiğinde tekrar bir araya geleceğiz.

Sağlıklı yarınlar da görüşme umudu ile SAĞLIKLI  KALIN.

Konuk Yazar Şenol KARASU