ELİF GÜNAL


DİYETTE ÇİKOLATA YENİR Mİ?


Diyette olmadığımız zamanlarda canımız istemese de diyete girdiğimizde çikolataya karşı aşırı bir yeme isteğimizin olduğu aşikar. Bu aralar diyet listelerimin hemen hemen hepsinde çikolata yazınca sizleri de bu konuda bilinçlendirmek istedim. Evet, diyettesiniz ve çikolata yiyebilirsiniz. Önemli olan günün hangi saatlerinde ve ne kadar yememiz gerektiğidir. 20 gram çikolata yaklaşık olarak 2 kare çikolataya denk gelir, o da 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir.

Çikolata içerdiği triptofan proteini sayesinde serotonin hormonu yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bilindiği gibi çikolatanın çok çeşidi vardır. Eğer diyette iseniz tercihinizi bitter çikolatadan yana kullanmalısınız. Bitter çikolata daha az şeker; daha çok kakao içermesi yönüyle sağlıklı bir seçim olacaktır. Bitter çikolatanın olumlu etkilerinin kaynağı içerdiği flavonoid bileşikleridir. Bu bileşikler antioksidan ve antienflamatuar olarak iki ayrı şekilde hareket ederler ve vücudumuz için çok faydaları bulunur.

Çikolatanın faydaları nelerdir?

  1. Avrupa´da yapılan bir araştırmaya göre, bitter çikolata tüketenlerin kalp krizine yakalanma ihtimallerinin %37 oranında düştüğünü belirtmiştir.
  2. Vücutta enflamasyonu azaltması, kötü kolesterol seviyesinin düşmesinde etkili olması, kan basıncını olumlu yönde etkilemesi gibi faydaları vardır.
  3. Çikolata; magnezyum içeriğiyle kramp, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik hali gibi durumları hafifletmeye yardımcı olabilir.
  4. Özellikle beyne giden kan dolaşımını hızlandıran çikolatanın; retinaya giden kan akışını hızlandırdığı için görme duyusunu iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
  5. Hormon dengemizi düzenleyerek ruh halimizin daha sağlıklı olmasına, ayrıca tatlı krizlerini bastırarak sağlıklı beslenmemize yardımcı olabilir.

Çikolatayı ne zaman yemeliyiz?

Günün erken saatlerinde metabolizma daha çok çalıştığı için ekstra kaloriler kolayca yakılabilir. Çikolatayı gündüz saatlerinde tüketmek daha doğru olacaktır. Kahvaltıdan sonraki ara öğünde sade bir Türk kahvesi ile yanında bir küçük bitter çikolata yiyebilirsiniz. Eğer gece çikolata yerseniz aldığınız kalorinin yanı sıra bağırsaklarınıza da büyük kötülük yapmış olursunuz. Ayrıca içeriğindeki kafein nedeni ile uyku kaliteniz de düşebilir. Eğer gece çikolata yerseniz bu gibi durumda arkasından en az yarım saat bir egzersiz yapıp ertesi günü beslenmenize daha dikkat etmelisiniz.