YÜKSEKOKULDA KABUS DEVAM EDİYOR
Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar yerleşkesinde işler kötüye gitmeye devam ediyor.
Tarih: 4.9.2018 17:22:50/ 2826okunma / 2yorum

UBYO´ya 4 öğrencinin yerleşmesinin ardından vahim tablo netleşti.

2018-2019 eğitim öğretim yılındaki yerleştirmelerde de öğrenci sayısı düştü. Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokuluna sadece 4 öğrenci yerleşirken, 2 yıllıklarda da düşüş devam etti.

İlk tercihlerde 178 kontenjanı bulunan 4 yıllık Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu´na sadece 4 öğrenci yerleşti. İki yıllıklarda ise bölümlerin kapanmasıyla birlikte genel düşüş yaşanmaya devam etti. 341 kontenjanı bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 297 öğrenci yerleşirken, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda 99 kontenjandan 99 yerleştirme yapıldı.

GERİLEME DEVAM EDİYOR

İki yıllıklar da toplamda 30´a yakın bölüm bulunurken, şimdi ise Sosyal Bilimler MYO´da 10, Teknik Bilimler MYO´da da  4 bölüm olmak üzere toplamda 14 bölüm kaldı. Kapanan ve yenisi açılmayan iki yıllık MYO´larla birlikte yerinde sayan 4 yıllık UBYO da gerilemeye başladı.

Yükseköğretim Lisans Programı Feyzi Kıraç UBYO´ya sadece 4 öğrenci yerleşebildi. Ön Lisans Programlarında ise Teknik Bilimlerde yüzde 100 yerleştirme ve Sosyal Bilimlerde de kontenjanların büyük çoğunluğu dolsa da kapanan bölümlerin ardından düşüş devam etti.

14 BÖLÜM KALDI

Yerleşkede bir zamanlar sayısı 27´yi bulan bölüm sayısı da gittikçe düştü. Tercih edilebilirliği yüksek olan bölümlerin açılmamasıyla birlikte de bu sayı 14 bölüme kadar düştü.

Bir dönem yerleştirmelerde bin 500´leri bulan öğrenci sayısı şimdi 3 kattan fazla düşerek 400´lere kadar geriledi. Genel öğrenci sayısı ise 3 binlerde olan ve her yıl büyüyen Şebinkarahisar´daki yüksekokullar 2006 yılından itibaren düşüşe geçti.

 

/resimler/2018-9/4/1725562995691.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YÜKSEKOKULDA KABUS DEVAM EDİYOR
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Umut
4.9.2018 22:00:24
Neden düşüş var acaba Şebinkarahisara gelip gören bir daha gelmek istemyior bunun sebebi sadece üniversiteden mi kaynaklı ? Tabi ki de hayır. Bunda en büyük pay başta esnaf olmak üzere ev sahipleri de var. 2 adet normal tornavidayı 15 tl ye satan ve diğer esnafların somurtkan yüzleri ne de olsa bize muhtaç gelecek edasıyla müşteriye davranması öğrencileri oldukça zor duruma sokmaktadır. İki yılımı orada geçirdim (haziran 2018 de bitti) ve yaşadığım tek olumsuzluklar bunlar esnaf ve ev sahipleri. Acilen gereği yapılsın !!
Turan Sır
30.12.2018 17:14:13
Sağlık ve Muhasebe bölümleri açılmalı. Şebinkarahisar Sağlık Lisesi ve Ticaret Lisesi mezunları Şebinkarahisar´da okuyabilir. Dışarıdan madem kimse gelmek istemiyor, bari bizim çocuklarımız memleketimizde okuyabilme imkanı bulsun. Sayın Dekanım Prof. Dr. Nazım ELMAS hocama ve bütün hemşehrilerime selamlar.
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´e göre Şebinkarahisar nüfusuna kayıtlı 73 bin kişi gurbette yaşıyor. Bu sayının yüzde 77´si İstanbul´da ikamet ediyor.
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
Şebinkarahisar´da, 31 Mart seçimleriyle ilgili seçim güvenliği toplantısı yapıldı.
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
Şebinkarahisar´da ´Okul Güvenliği´ toplantısı yapıldı.
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce şap aşılama kampanyası başlatılacak.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
Türk Kızılayı Giresun Şubesi tarafından Şebinkarahisar´da kan bağışı kampanyası düzenlendi.
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
Öztürk, “Türkiye´de yasal olarak kenevir ekimi yaygınlaşacak ise, elbette Giresun´umuzda da kenevir ekilecek."
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
Küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı vakasında hastalığın önüne geçilerek hayvanlardaki ölümlerin son bir haftadır durduğu ve kontrol altına alındığı öğrenildi.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Şebinkarahisar´da en fazla Sivaslı, en az Bilecikli yaşıyor.
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
İlçemiz Ziraat Odası 5. Olağan Genel Kurulu´nda seçime tek liste ile giren Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."