YÜKSEKOKULDA KABUS DEVAM EDİYOR
Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar yerleşkesinde işler kötüye gitmeye devam ediyor.
Tarih: 4.9.2018 17:22:50/ 2653okunma / 1yorum

UBYO´ya 4 öğrencinin yerleşmesinin ardından vahim tablo netleşti.

2018-2019 eğitim öğretim yılındaki yerleştirmelerde de öğrenci sayısı düştü. Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokuluna sadece 4 öğrenci yerleşirken, 2 yıllıklarda da düşüş devam etti.

İlk tercihlerde 178 kontenjanı bulunan 4 yıllık Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu´na sadece 4 öğrenci yerleşti. İki yıllıklarda ise bölümlerin kapanmasıyla birlikte genel düşüş yaşanmaya devam etti. 341 kontenjanı bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 297 öğrenci yerleşirken, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda 99 kontenjandan 99 yerleştirme yapıldı.

GERİLEME DEVAM EDİYOR

İki yıllıklar da toplamda 30´a yakın bölüm bulunurken, şimdi ise Sosyal Bilimler MYO´da 10, Teknik Bilimler MYO´da da  4 bölüm olmak üzere toplamda 14 bölüm kaldı. Kapanan ve yenisi açılmayan iki yıllık MYO´larla birlikte yerinde sayan 4 yıllık UBYO da gerilemeye başladı.

Yükseköğretim Lisans Programı Feyzi Kıraç UBYO´ya sadece 4 öğrenci yerleşebildi. Ön Lisans Programlarında ise Teknik Bilimlerde yüzde 100 yerleştirme ve Sosyal Bilimlerde de kontenjanların büyük çoğunluğu dolsa da kapanan bölümlerin ardından düşüş devam etti.

14 BÖLÜM KALDI

Yerleşkede bir zamanlar sayısı 27´yi bulan bölüm sayısı da gittikçe düştü. Tercih edilebilirliği yüksek olan bölümlerin açılmamasıyla birlikte de bu sayı 14 bölüme kadar düştü.

Bir dönem yerleştirmelerde bin 500´leri bulan öğrenci sayısı şimdi 3 kattan fazla düşerek 400´lere kadar geriledi. Genel öğrenci sayısı ise 3 binlerde olan ve her yıl büyüyen Şebinkarahisar´daki yüksekokullar 2006 yılından itibaren düşüşe geçti.

 

/resimler/2018-9/4/1725562995691.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YÜKSEKOKULDA KABUS DEVAM EDİYOR
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Umut
4.9.2018 22:00:24
Neden düşüş var acaba Şebinkarahisara gelip gören bir daha gelmek istemyior bunun sebebi sadece üniversiteden mi kaynaklı ? Tabi ki de hayır. Bunda en büyük pay başta esnaf olmak üzere ev sahipleri de var. 2 adet normal tornavidayı 15 tl ye satan ve diğer esnafların somurtkan yüzleri ne de olsa bize muhtaç gelecek edasıyla müşteriye davranması öğrencileri oldukça zor duruma sokmaktadır. İki yılımı orada geçirdim (haziran 2018 de bitti) ve yaşadığım tek olumsuzluklar bunlar esnaf ve ev sahipleri. Acilen gereği yapılsın !!
ADAY ADAYLARI ARTIYOR
ADAY ADAYLARI ARTIYOR
2019 Yerel Seçiminde aday olmak isteyenlerin sayısı artmaya devam ediyor. AKP, daha önce aday adaylığı sürecini tamamlayarak aday adaylarını açıklarken, bu hafta CHP, MHP ve İyi Parti´de hareketli günler yaşandı.
CHP VE İYİ PARTİ´DEN İTTİFAK ATAĞI
CHP VE İYİ PARTİ´DEN İTTİFAK ATAĞI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti arasında süren ittifak görüşmelerinde anlaşma sağlandığı aktarıldı.
UĞUR ERASLAN AKP´DEN İSTİFA ETTİ
UĞUR ERASLAN AKP´DEN İSTİFA ETTİ
İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ UĞUR ERASLAN´DAN BASIN AÇIKLAMASI
İŞKUR´DAN 25 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
İŞKUR´DAN 25 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
İŞKUR´UN 6 AYLIK ÇALIŞMA PROGRAMINA BAŞVURULAR BAŞLADI
KAYMAKAM TENGİR, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİDE BULUŞTU
KAYMAKAM TENGİR, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİDE BULUŞTU
Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, ilçemizdeki öğrenim gören üniversite öğrencileri ile düzenlediği söyleşide bir araya geldi. Kaymakam Tengir, öğrencilere meslek hayatındaki tecrübelerini anlattı.
TEKZİP VE DÜZELTME
TEKZİP VE DÜZELTME
6 Aralık 2018 tarihinde gazetemiz 1. sayfasında yayınlanan, "Yalnız yaşayan kadın evinde baygın halde bulundu" başlıklı haberimiz üzerine haberde ismi geçen Meliha Özcanalp´ın ailesi tarafından açıklama yapılmıştır.
“ÖZGÜRLÜĞÜ, DEMOKRASİYİ YERELDEN CANLANDIRALIM”
“ÖZGÜRLÜĞÜ, DEMOKRASİYİ YERELDEN CANLANDIRALIM”
YEREL GAZETELERE DESTEK KAMPANYASI
MEYDAN PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
MEYDAN PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Kent Meydanı Projesi ile ilgili teknik ve mali raporu Yeni Şebinkarahisar Gazetesine açıkladı.
“KURTULUŞUMUZ: TÜNEL, LİMAN, TREN”
“KURTULUŞUMUZ: TÜNEL, LİMAN, TREN”
Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, "Giresun limanında, Eğribel Tünelinde, Tirebolu-Torul bağlantısında birlikte olmak zorundayız." dedi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."