YÜKSEKOKULDA KABUS DEVAM EDİYOR
Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar yerleşkesinde işler kötüye gitmeye devam ediyor.
Tarih: 4.9.2018 17:22:50/ 2545okunma / 1yorum

UBYO´ya 4 öğrencinin yerleşmesinin ardından vahim tablo netleşti.

2018-2019 eğitim öğretim yılındaki yerleştirmelerde de öğrenci sayısı düştü. Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokuluna sadece 4 öğrenci yerleşirken, 2 yıllıklarda da düşüş devam etti.

İlk tercihlerde 178 kontenjanı bulunan 4 yıllık Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu´na sadece 4 öğrenci yerleşti. İki yıllıklarda ise bölümlerin kapanmasıyla birlikte genel düşüş yaşanmaya devam etti. 341 kontenjanı bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 297 öğrenci yerleşirken, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda 99 kontenjandan 99 yerleştirme yapıldı.

GERİLEME DEVAM EDİYOR

İki yıllıklar da toplamda 30´a yakın bölüm bulunurken, şimdi ise Sosyal Bilimler MYO´da 10, Teknik Bilimler MYO´da da  4 bölüm olmak üzere toplamda 14 bölüm kaldı. Kapanan ve yenisi açılmayan iki yıllık MYO´larla birlikte yerinde sayan 4 yıllık UBYO da gerilemeye başladı.

Yükseköğretim Lisans Programı Feyzi Kıraç UBYO´ya sadece 4 öğrenci yerleşebildi. Ön Lisans Programlarında ise Teknik Bilimlerde yüzde 100 yerleştirme ve Sosyal Bilimlerde de kontenjanların büyük çoğunluğu dolsa da kapanan bölümlerin ardından düşüş devam etti.

14 BÖLÜM KALDI

Yerleşkede bir zamanlar sayısı 27´yi bulan bölüm sayısı da gittikçe düştü. Tercih edilebilirliği yüksek olan bölümlerin açılmamasıyla birlikte de bu sayı 14 bölüme kadar düştü.

Bir dönem yerleştirmelerde bin 500´leri bulan öğrenci sayısı şimdi 3 kattan fazla düşerek 400´lere kadar geriledi. Genel öğrenci sayısı ise 3 binlerde olan ve her yıl büyüyen Şebinkarahisar´daki yüksekokullar 2006 yılından itibaren düşüşe geçti.

 

/resimler/2018-9/4/1725562995691.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YÜKSEKOKULDA KABUS DEVAM EDİYOR
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Umut
4.9.2018 22:00:24
Neden düşüş var acaba Şebinkarahisara gelip gören bir daha gelmek istemyior bunun sebebi sadece üniversiteden mi kaynaklı ? Tabi ki de hayır. Bunda en büyük pay başta esnaf olmak üzere ev sahipleri de var. 2 adet normal tornavidayı 15 tl ye satan ve diğer esnafların somurtkan yüzleri ne de olsa bize muhtaç gelecek edasıyla müşteriye davranması öğrencileri oldukça zor duruma sokmaktadır. İki yılımı orada geçirdim (haziran 2018 de bitti) ve yaşadığım tek olumsuzluklar bunlar esnaf ve ev sahipleri. Acilen gereği yapılsın !!
GURBETÇİLER  CANLI YAYINI GERİ İSTİYOR
GURBETÇİLER CANLI YAYINI GERİ İSTİYOR
2009 yılında kurulan kamera sistemiyle internetten canlı olarak Şebinkarahisar´ı izleyebilen gurbetçiler, bu uygulamanın sistemin yeniden açılmasını istiyor.
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle ilçemizde de kutlandı.
HEMŞEHRİMİZ ARA GÜLER´İ KAYBETTİK
HEMŞEHRİMİZ ARA GÜLER´İ KAYBETTİK
Usta fotoğraf sanatçısı Şebinkarahisarlı hemşehrimiz Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLECEK
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLECEK
Yerli ürün tüketimine yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde “Yerli Üretim” logosu uygulaması hakkında Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda İlçe Kaymakamı Taner Tengir ve Belediye Başkanı Şahin Yılancı, önemli konulara dikkat çekti.
EĞRİBEL´DEKİ UYARI LAMBALARI ARIZALI
EĞRİBEL´DEKİ UYARI LAMBALARI ARIZALI
Giresun-Şebinkarahisar arasında bulunan ve özellikle kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşadığı Eğribel Geçidinde sürücüleri uyaran lambaların bir çoğu hasar görürken yaklaşan kış mevsimi öncesi onarılması isteniyor.
BALTAŞI KÖYÜNDE TRAFİK KAZASI
BALTAŞI KÖYÜNDE TRAFİK KAZASI
Baltaşı Köyünde 13 Ekim 2018 günü meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.
Yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılıyor
Yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılıyor
Şebinkarahisar Ziraat Bankası Şebinkarahisar Şubesi´nde yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılacak.
KAYMAKAMDAN UYARI
KAYMAKAMDAN UYARI
İlçe Kaymakamı Taner Tengir, "Devletin memuru, devletine yakışır tarzda davranmalı" dedi.
SALI PAZARI´NDA FİYAT DENETİMİ
SALI PAZARI´NDA FİYAT DENETİMİ
Belediye Zabıta Müdürlüğü, ilçemizde salı günleri kurulan yöresel pazarda fiyat denetimi yaptı.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."