TRİTİKALE VE LENOKS TOHUMU DAĞITIMI YAPILACAK
Şebinkarahisar´da kaliteli kaba yem üretimini artırmak için yeni yem bitkileri deneme çalışmaları kapsamında tritikale ve lenoks tohumu dağıtımı yapılacağı bildirildi.
Tarih: 26.9.2018 10:25:23/ 736okunma / 0yorum

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, tritikale ve lenoks tohumlarının 4 bin dekar alana ekileceği belirtildi.

Açıklamada, DOKAP tarafından finansmanı sağlanan Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında Şebinkarahisar´ın yanı sıra Alucra ve Çamoluk ilçelerinde de tohumların ekimlerinin yapılacağı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Tritikale, buğday ve çavdarın melezlenmesi sonucu oluşturulmuş bir bitkidir. Tritikale elde etmek için yapılan melezlemede ana bitki olarak buğday, baba bitki olarak çavdar kullanılmaktadır. Bu nedenle tritikalenin asitli, tuzlu topraklarda yetişebilmesi, kurağa ve soğuğa dayanıklı olması çavdardan, ekmeklik kalitesinin yüksek oluşu ise buğdaydan kaynaklanmaktadır."

Dayanıklılık özelliklerini çavdardan, kalite ve yüksek verimlilik özelliklerini de buğdaydan alan tritikalenin, buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllara göre topraktan daha iyi yararlandığı ifade edilen açıklamada, özellikle eğimli, toprak derinliği az, çorak ve kışları çok sert geçen bölgelerde buğdaydan daha fazla ürün verdiği, yine soğuk zararı nedeniyle arpanın kışlık olarak ekilmesinin riskli olduğu bölgelerde güvenle yetiştirildiğine işaret edildi.

 

Lenoksun yaprakları ve yumruları çiftlik hayvanları tarafından iştahla yenen, ikinci ürün olarak değerlendirilen, yüksek verimli, protein oranı yüksek ve kış soğuklarına dayanıklı, tek yıllık yem bitkisi olduğu belirtilen açıklamada,"Lenoks, büyükbaş hayvan üreticilerinin günlük yem maliyetlerini düşürmek için kullanabilecekleri yem bitkileri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Yeşil ot olarak hayvanlara verilebildiği gibi silaj yapılarak da kaliteli bir yem temin edilebilir. Ayrıca sarı çiçekleri arılar için polen ve nektar kaynağıdır." denildi.

 

Açıklamada, proje ile hayvancılığın önemli olduğu ilçelerde hayvancılıkta yem maliyetlerinin azaltılması ve et-süt verimin artmasına katkı sunulmasının hedeflendiği kaydedildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."