ŞEBİNKARAHİSARLI KELEBEK GÖZLEMCİSİ GÜMÜŞHANE KELEBEKLERİNE YENİ BİR TÜR DAHA EKLEDİ
Şebinkarahisarlı kelebek gözlemcisi Sercan Bölük, Gümüşhane ilindeki gözlemlerinde bir tür daha keşfetti.
Tarih: 17.8.2018 10:34:12/ 651okunma / 0yorum

Son olarak Türkiye´de ilk kez Van´ın Çatak vadisinde keşfedilen ‘Çokgözlü Anadolu Tüylüsü´ türü kelebeğin 650 kilometre uzaklıktaki Gümüşhane´de de görüntüleyen kelebek gözlemcisi hemşehrimiz Gümüşhane´deki tür sayısını da 218´e yükseltti.

Kelebek gözlemcisi Sercan Bölük, Gümüşhane´nin Şiran ilçesinde geçtiğimiz yıl bilimsel adı “Polyommatus Antidolus” olan Çokgözlü Anadolu Tüylüsü türü kelebeği gözlemleyip türü diğer uzmanlara doğrulattıktan sonra bu yıl bölgeye gelerek yeniden keşif yaptı.

Gümüşhane´nin kelebek gözlemciliği konusunda çalışan tek araştırmacısı durumunda olan öğretmen ve fotoğraf sanatçısı Vehbi Yalçın´la birlikte Şiran ilçesinde arazide tekrar türü fotoğraflayan Bölük, Türkiye´de ilk kez Van´ın Çatak vadisinde keşfedilen bu türü bölgeden 650 kilometre uzaklıktaki Gümüşhane´de yeni bir yaşam alanını daha keşfetti.

Şebinkarahisar´da yaşadığını ve sık sık kelebek gözlemek için Gümüşhane´ye geldiğini belirten Bölük, Gümüşhane tür listesine bu türü kazandırmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Bölük ilçemizde de gözlemlerini sürdürüyor.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."