ŞEBİNKARAHİSAR´DA 2017 NASIL GEÇTİ?
2017 yılında Şebinkarahisar´da yaşanmış kayda değer haberlerimizi sizin için derledik.
Tarih: 6.1.2018 16:04:43/ 1240okunma / 0yorum

GAZETENİZ YENİ ŞEBİNKARAHİSAR 60 YAŞINDA

Anadolu´nun ücra bir köşesinde 1957 yılından bu yana aralıksız yayın yapan gazeteniz  Yeni Şebinkarahisar 60. yaşına girdi.

Kurulduğu 1957 yılından bu yana yaşadığı zorluklara rağmen 59 yıldır aralıksız yayın yaparak ilçe halkının sorunlarının dile getirilmesinde her zaman öncülük eden, çözüm arayan, siyasileri teşvik etmeye çalışan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi tüm gücünü yeni yaşında da her zaman olduğu gibi yine okurlarından alacak.

 

FIRAT KALKANI OPERASYONU´NDA ŞEHİT VERDİK

Alucralı hemşehrimiz Uzman Çavuş Emre Doruk  (28) Suriye´nin El-Bab  kentinde görev yaparken, terör örgütü DEAL tarafından bomba yüklü araçla düzenlenen hain saldırıda şehit düştü.

Fırat Kalkanı Operasyonu´nda Alucralı hemşehrimiz Uzman Çavuş Emre Doruk memleketinde 22 Ocak 2017 Pazar günü son yolculuğuna uğurlandı.

 

TAMDERE´DE 15 SAAT MAHSUR KALDILAR

Geçtiğimiz günlerde Eğribel Geçidi´nde etkili olan kar yağışı, yolu ulaşıma kaparken, Giresun´dan Şebinkarahisar´a ve Alucra´ya gitmek isteyen vatandaşlar da yaklaşık 15 saat sonra ilçeye ulaştılar. Giresun´dan saat 15.00´de yola çıkan dolmuşlar Cuma sabahı saat 06.30´da Şebinkarahisar´a ulaşabildi.

16 Şubat 2017 Perşembe günü akşam saatlerinde Giresun´dan yola çıkan sürücüler Tamdere Köyünü geçemedi. Tamdere´ye kadar gelen 3 sivil araç ile 3 dolmuş içerisinde bir de 2 yaşında bebek vardı.

 

ANKARA´YA VİLAYETLİK ÇIKARMASI

Şebinkarahisarlı sivil toplum kuruluşları Şebinkarahisar´ın yeniden vilayet olması için girişimlerini sıklaştırırken bu kapsamda resmen Ankara´ya çıkarma yaptı.

16 Mart 2017 Perşembe günü Ankara´ya giden Şebinkarahisarlılar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´den vilayetlik için destek istedi.

İstanbul Şebinkarahisar Vakfı kuruluşunun ana hedeflerinden biri olan Şebinkarahisar´ın yeniden il olması için hazırlıkları yapılan hedef faaliyet programı ve projeler kapsamındaki çalışmalarına başladı.

 

ŞEBİNKARAHİSAR SÜPER LİG´DE

Deplasmanda Altunsuspor´u 4-3 yenerek 3 puanın sahibi olan Şebinkarahisar Belediyespor adını Süper Amatör Küme´ye yazdırdı.

24 maçlık zorlu maratonda 51 puan toplayan Şebinkarahisar Belediyespor ligi ikinci sırada bitirerek 1 yıl aradan sonra 2 Nisan 2017 Pazar günü adını yeniden Giresun Süper Amatör Küme´ye yazdırdı.

 

"EVET" KAZANDI

Şebinkarahisar ilçe genelindeki referandum sonucunda 92 sandıkta, 11 bin 949 kişi oy kullanıldı. 11 bin 764 geçerli oydan 9 bin 22 "Evet", 2 bin 742 "Hayır" oyu çıktı.

Anayasa değişikliğini ön gören halk oylaması Pazar günü yapıldı. Şebinkarahisar´daki sonuçlara göre evet oyları  yüzde 76,8 evet, yüzde 23,2 hayır oyu çıktı. Giresun il genelinde merkez ilçe hariç tüm ilçelerde evet oyları hayır oylarının çok üzerinde çıktı. Giresun merkezde ise hayır oylarının oranı yüzde 50.55, evet oyları ise 49.45 olarak gerçekleşti.

 

VE... TİTANİK YIKILDI

Şebinkarahisar Belediyesi´nin başlattığı yeni Meydan Projesi için başlatılan çalışmalarda 2. Atatürk Çarşısı binasının yıkım çalışmaları Çarşamba günü başlarken Mayıs ayı sonunda tamamlandı.

Fiziki ömrünün tamamlandığı belgelenen 2. Atatürk Çarşısında eski hastane yönünden çalışmalar başladı. Çarşamba günü sabah saatlerinde başlayan çalışmalarda yüklenici firma 3 gün içerisinde binayı yıktı. Yıkım çalışmalarında da hiç zorlanmadan parçalandığı gözlemlenen beton blokların yıkım çalışmalarını da çok sayıda kişi izledi.

 

TAMZARA´DA GALA GECESİ

200 Yıllık ‘Tamzara Dokuması´ için 40 mankenle sokak defilesi düzenlendi.Yüzyıllık sokaklarda İvana Sert rüzgarı esti.

Tarihi Tamzara Mahallesi sokaklarından 1 Temmuz 2017 Pazar günü düzenlenen defilenin baş mankenliğini İvana Sert yaparken koreografisini ise Ünlü Modacı Uğurkan Erez üstlendi.

İkincisi düzenlenen defileye bu yıl Denim Tasarımcılar Derneği Başkanı Ahmet Giray Yılmaz´ın hazırladığı ‘His koleksiyonu´ adıyla sergilendi.

Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği sokak defilesi adeta nefes kesti. Defile öncesi Nesli ve Oktay Sevinç çifti sahne alırken, Keman sanatçısı Ceren Aksan da canlı performansını sergiledi. Cumartesi günü akşamı saat 20.00´de başlayan Tamzara Dokuması sokak defilesi yaklaşık 3 saat sürdü.

 

DİKMETAŞ´TA ACI HABER

Dikmetaş Yayla Şenliği´nde gölete giren bir genç boğularak Şebinkarahisar´ı yasa boğdu.

İlçemizin Toplukonak Köyünde serinlemek için gölete giren 17 yaşındaki Ömer Büyüktaş´ın cansız bedenini dalgıçlar çıkardı.

Arkadaşlarıyla sulama göletine giren Büyüktaş, atladığı gölden bir daha suyun yüzüne çıkamadı. Arkadaşlarının ve vatandaşların çabalarına rağmen bir türlü ulaşılamayan Büyüktaş için Giresun´dan dalgıç ekipleri çağrılarak 4 saat sonra çıkarıldı.

 

ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ BULUNDU

"Şebinkarahisar Gülü" 150 Yıl Aradan Sonra Yeniden Tespit Edildi.

Şebinkarahisar´da, Türk endemiği olarak literatüre giren "kan damlası" bitkisi, 150 yıl aradan sonra yeniden bulundu.

 

YÜKSEKOKULLARDA SINIFLAR BOŞ KALDI

GRÜ Şebinkarahisar Yerleşkesinde bulunan yüksekokullarımızdaki kontenjan sayıları düşerken, kazanan öğrenci sayıları da büyük ölçüde düşüş yaşadı. 260 kontenjanı bulunan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´na sadece 27 öğrenci yerleşebildi.

İlçemizde geçtiğimiz sene açılan kontenjanlardan yüzde 87´i dolarken, bu sene düşen kontenjana rağmen ilçemizdeki okullara yerleşen öğrenci sayısı yüzde 55 oldu ve neredeyse kontenjanların yarısı boş kaldı.

 

VETERİNERLİK FAKÜLTESİ YÖK´E SUNULDU

İlçemize açılması istenen Veterinerlik Fakültesi için Giresun Üniversitesi Senatosu onay verdi. Şimdi tüm iş siyasilerin de desteği ile YÖK´ten onay alınmasına kaldı.

Şebinkarahisar´a Veterinerlik Fakültesi açılma talebi Giresun Üniversitesi senatosunda onaylanarak YÖK´e gitti. YÖK´ten de onay gelmesi halinde yıllardır beklediğimiz fakülte hayali nihayet sonuçlanacak. Aksi olması durumunda da bu hayalimiz suya düşecek. Bu konuda siyasi temsilcilerin desteği gerekirken yıllardır açılmasını beklediğimiz fakültenin ilçemize kazandırılmasına ilk kez bu kadar yaklaştık.

 

ÜÇ YIL  ARADAN SONRA ŞEBİN CEVİZİ HASAT EDİLİYOR

İlçemize özgü olarak yetişen Şebin Cevizi´nde hasat dönemi 2017 yılının Ekim ayında başladı.

Son üç yıldır yaşanan don afeti nedeniyle Şebin Cevizi üretimi gerçekleşmeyen Şebinkarahisar´da üç yıl aradan sonra yeniden meyve veren ceviz ağaçları ilçe halkının yüzünü güldürdü. İlçede yöresel ürünlerin de ham maddesi olan ve sağlık açısından da oldukça yararlı olduğu belirtilen Şebin Cevizi ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

 

ŞEBİNKARAHİSAR SEMPOZYUMU YAPILDI

Sarıyer´de düzenlenen  Şebinkarahisar Sempozyumu´nda ilçe sorunları gündeme getirilerek; yapılması gerekenler ve çözüm önerileri görüşüldü.

Düzenlenen sempozyumda, A´dan Z´ye Şebinkarahisar´ın tüm sorunu konuşulurken, Turizm, Altyapı, Çevre ve Ekonomi konu başlıklarıyla iki gün boyunca Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezinde tartışıldı.

Sempozyuma çok sayıda akademisyen, belediye başkanı, sanatçı, spor adamı, işadamı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri gibi önemli kişiler katıldı. Şebinkarahisar´ın sorunları düzenlenen Şebinkarahisar Sempozyumunda gündeme getirilerek yapılması gerekenler ve çözüm önerileri görüşüldü.

 

DÖNENÇAY BARAJI AÇILIŞI KÜLLİYE´DE YAPILDI

Yapımı tamamlanarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye´ye kazandırılan Dönençay Barajı´nın açılışı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu başta olmak üzere çok sayıda bakan, siyasetçi ve bürokratın katılımıyla ülke genelinde yapılan 375 yatırımın açılışı yapıldı. Toplu açılış merasiminde Şebinkarahisar Dönençay Barajı da yer aldı.

Proje ile dekar başına 540 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 3,8 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor.

 

TAŞHANLAR RESTORE EDİLECEK

Şebinkarahisar´ın en önemli tarihi yerlerinden olan Taşhanlar´ın restorasyonu için ihale edildi.

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan AKP İlçe Başkanı Nejat Okuyar, "Taşhanlarımızın Restorasyon İhalesi 14.12.2017 tarihinde gerçekleştirilecek. 3 kat üzerine birebir aslına uygun şekilde yapılacak Taşhanlar´ımızın yapımı yaklaşık iki yıl önce sürecek ve 5 Milyon TL´ye mal olacak." dedi.

 HAZIRLAYAN: M. AHMET YELES
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEBİNKARAHİSAR 2017 NASIL GEÇTİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´e göre Şebinkarahisar nüfusuna kayıtlı 73 bin kişi gurbette yaşıyor. Bu sayının yüzde 77´si İstanbul´da ikamet ediyor.
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
Şebinkarahisar´da, 31 Mart seçimleriyle ilgili seçim güvenliği toplantısı yapıldı.
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
Şebinkarahisar´da ´Okul Güvenliği´ toplantısı yapıldı.
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce şap aşılama kampanyası başlatılacak.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
Türk Kızılayı Giresun Şubesi tarafından Şebinkarahisar´da kan bağışı kampanyası düzenlendi.
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
Öztürk, “Türkiye´de yasal olarak kenevir ekimi yaygınlaşacak ise, elbette Giresun´umuzda da kenevir ekilecek."
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
Küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı vakasında hastalığın önüne geçilerek hayvanlardaki ölümlerin son bir haftadır durduğu ve kontrol altına alındığı öğrenildi.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Şebinkarahisar´da en fazla Sivaslı, en az Bilecikli yaşıyor.
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
İlçemiz Ziraat Odası 5. Olağan Genel Kurulu´nda seçime tek liste ile giren Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."