ŞEBİN CEVİZİNDE HASAT DÖNEMİ BAŞLADI
Sonbaharın gelmesiyle birlikte Şebinkarahisar´da başlayan Şebin Cevizi hasadında, don nedeniyle bir çok yerde üretim olmazken, bazı yerlerde de düşük verim elde edildi.
Tarih: 26.9.2018 13:32:04/ 974okunma / 0yorum

Şebin Cevizinde  hasat dönemi başladı.

Giresun´un Şebinkarahisar ilçesinde yetişen ve adını ilçeden alan Şebin Cevizi için sonbahar mevsimiyle birlikte hasat dönemi de başladı.

REKOLTE YÜZDE 30

İlçenin önemli geçim kaynaklarından olan ceviz üretiminin önceki yıllara göre düşük olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, rekoltenin yüzde 30 civarında olduğunu belirterek fiyatların da, kilogramı kabuklu cevizde 30-35 TL, iç cevizde ise 75-80 TL olduğunu sözlerine ekledi.

Arslan yaptığı açıklamada "İlçemiz  ekonomisinde önemli bir yeri olan Şebin Cevizinden yaklaşık  4 yıldır yüzde yüz verim  alamadık. Başta don olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı  her yıl aynı sorunu yaşıyoruz. İlçe genelinde rakımı düşük olan yerlerde neredeyse  hiç ceviz olmazken yüksek rakımlı bölgelerde de kısmen ceviz yetişti." dedi.

Gelecek yıl geniş bir çalışma programı yapacaklarını belirten Arslan, üreticilerin de mağdur olmamaları için sigorta yaptırmaları gerektiğini ifade etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."