İMAR BARIŞI´NDA ZAMAN DARALIYOR!
Tapusuz konut ve işyerlerine yasallık kazandıran imar barışı başvuruları 8 Haziran´da başlamıştı. Şu ana kadar 2 milyon kişi başvuru yaparken İmar Barışı Hakkında da İlçe esnaflarından Harita ve Kadastro Mühendisi Mahmut Han, İmar Barışıyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Tarih: 10.7.2018 15:05:43/ 598okunma / 0yorum

Vatandaşların sorun yaşamaması ve imar barışından yararlanmaları konusunda duyarlı olmaları gerektiğini belirten Harita ve Kadastro Mühendisi Mahmut Han şu ifadeleri kullandı:

     Bilindiği üzere  7143 sayılı kanunla:3194 sayılı İmar kanuna geçici 16. Madde eklenerek;Ruhsatsız  veya  ruhsat ve eklerine aykırı  yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla 31.12.2017  tarihinden önce yapılan  yapılar için 31.10.2018 tarihine kadar başvurmaları ve 31.12.2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi halinde YAPI KAYIT BELGESİ VERİLEBİLECEKTİR.

   Yapı Kayıt Belgesi Yapının kullanım amacına yöneliktir.Yapı Ruhsatı (inşaat ruhsatı) alıp da,Yapı kullanma izni (iskan ruhsatı)veya yapı ruhsatı (inşaat ruhsatı) bulunmayan yapılarda;Yapı Kayıt Belgesi ile malik veya maliklerin muafakatının bulunması ve taşınmazda: imar planına göre yol, park ve benzeri alanlarının terk işleminin yaptırılması şartıyla:İskan izni alınmasına gerek duyulmadan;Cins değişikliği ve Kat mülkiyetini yaptırabilirler, bu işlemler için  Harita Mühendisince hazırlanacak Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı ile zemin tespit tutanağının hazırlanması gerekmektedir.

    Yapı kayıt belgesi alınan yapı:Hazineye ait taşınmaz üzerinde inşa edilmesi halinde;Bu taşınmazlar Bakanlığa tahsis edilir.Bakanlık rayiç bedel üzerinden Yapı kayıt Belgesi olan şahsa doğrudan satar. Yapı Belediyeye ait  taşınmaz  üzerinde ise, ilgili Belediye yine rayiç bedel üzerinden;yapı kayıt belgesi bulunan Şahsa doğrudan satış yapar.Üçüncü şahıslara ait taşınmaz ile Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki  yapılar bu madde hükümlerinden yararlanma imkanı yoktur.

     7143 kanunun 17. Maddesi ile 4706 sayılı Hazineye ait taşınmazların değerlendirilmesi hakkındaki kanuna:6. Ek madde eklenmiştir. Bu ek maddeye gore imar planında tarımsal amaca ayrılan ve plansız alandaki hazine arazilerini en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kullananlara ise on yıla kadar kiralama  ve on yıl sonrasında ise doğrudan satış imkanı getirilmiştir.    Belediye ve Mücavir Alan Sınırları Dışında yer alan araziler için ise 6292 sayılı Kanunun Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin kıyasen uygulanacağı belirtilmektedir.

    İmar kanuna eklenen geçici 16. Maddeye istinaden çıkartılan:6.06.2018 tarihli,Yapı kayıt belgesinin verilmesine ilişkin usul ve esaslarda ise:Yapı kayıt belgesine müracaat, bedelin hesaplanması,ödenmesi, yapı kayıt belgesi verilen hazineye ait taşınmazların satışı ve yapı kayıt belgesi verilmeyecek yapılar ile ilgili hususları kapsamaktadır. Bu esaslar göre;31.10.2018 tarihine kadar müracaatın yapılması ve kayıt bedelinin 31.12.2018 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

    Müracaatın maliklerden herhangi birisinin e-Devlet üzerinden  veya kurum ve kuruluşa başvurarak yapılabilecek.Yapı kayıt belgesi onaylananların ilgilisince;Belediyelere ve köylerde ise il özel idaresine vermek zorundadır.Yapı kayıt belgesi verilen yapıların; yıkım kararı ve tahsil edilmeyen para cezaları iptal edilir.Yapı kayıt belgesi alınan yapılarda yapı ruhsatı alıp da yapı kullanım izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, yapı kullanım izin belgesi aranmaksızın kullanım maksadı değişiklikleri dahil olmak üzere; Tapuda Cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesisi yaptırabilmesi için:

1-yapı kayıt belgesi. 2-Mimari proje. 3-imar planında umumi hizmetlere ayrılan yerlerin terk yapıldığına dair belediyeden alınacak belge, yapılmadıysa, Harita Mühendisince hazırlanacak terk dosyası ve bu dosyanın sonuçlanması gerekir. 4-yönetim planı. 5-yapı kayıt belgesi, zemin ve mimari proje uyumunu gösteren; Serbest Harita Mühendisince hazırlanan Zemin Tespit Tutanağının bulunması gerekir. Ayrıca  Yapıya ait vaziyet planı, Bağımsız Bölüm planının da olması gerekir.

    Hazine ve Belediyeye ait taşınmaz üzerindeki yapılarda durum:Yapı kayıt belgesi alınan yapılar hazine taşınmazı üzerinde ise Bakanlığa tahsis edilir, tahsisten sonra, yapının bulunduğu alan ifraz edilir. İfrazın mümkün olmaması durumunda hisseli satış imkanı vardır.

     Belediye taşınmaz üzerindeki yapı kayıt belgesi alanların, doğrudan belediyeye satış imkanı verilmiştir.

     Üçüncü kişilere ait taşınmazlar üzerinde ve kesinleşmiş planlarda sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığınca aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş taşınmaz üzerindeki yapılar hakkında yapı kayıt belgesi düzenlenemez.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İMAR BARIŞI ZAMAN DARALIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLÎ BİRLİK GÜNÜ
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLÎ BİRLİK GÜNÜ
15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen hain girişimin 2. yılında etkinlikler düzenlenecek.
DOĞALGAZ HAYAL Mİ?
DOĞALGAZ HAYAL Mİ?
Yıllardır ilçemize doğalgaz bağlanması konusunda Şebinkarahisar yerinde sayadursun; Suşehri ve Kelkit´ten sonra diğer komşu ilçemiz Şiran´da da devam eden doğalgaz çalışmaları yıl sonunda tamamlanıyor.
YAYLADAKİ ET FİYATLARI DÜŞTÜ!
YAYLADAKİ ET FİYATLARI DÜŞTÜ!
Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, yeni fiyat tarifesini Kümbet Yaylası´nda düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.
KURBANLIK HAYVAN NAKİLLERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR
KURBANLIK HAYVAN NAKİLLERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR
Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nden Kurbanlık Hayvan Nakillerinde Uyulması Gereken Kurallar hakkında bir bildiri yayınlandı.
ŞEBİNKARAHİSARLI ´FESTİVALİ´Nİ İSTİYOR
ŞEBİNKARAHİSARLI ´FESTİVALİ´Nİ İSTİYOR
Ülkemizde yaşanan hain girişimler ve hain terör saldırılarıyla birlikte yapılan hazırlıkların boşa gitmemesi için de son 2 yıldır festivalin yapılması gündeme gelmiyor. Ancak Şebinkarahisarlıların bir çoğu Festivalin yapılmasını bekliyor.
"YALANCI ÇOBAN" ALUCRA´YI AYAĞA KALDIRDI
"YALANCI ÇOBAN" ALUCRA´YI AYAĞA KALDIRDI
Telefonunu kaybedince çareyi asılsız terör ihbarı yapan çoban, güvenlik güçlerini alarma geçirdi.
GÜCE´DE TERÖRİSTLER İLE SICAK ÇATIŞMA: 1 ASKER ŞEHİT
GÜCE´DE TERÖRİSTLER İLE SICAK ÇATIŞMA: 1 ASKER ŞEHİT
Güce ilçesine bağlı Ağaçbaşı Yaylası Kavraz mevkiinde güvenlik güçleri ile PKK´lı teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışma sonrası bir asker yaralandı. Yaralı asker kaldırıldığı Tirebolu Devlet Hastanesi´nde yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı ve şehit oldu.
´YAŞAYAN TAMZARA´YA DESTEK
´YAŞAYAN TAMZARA´YA DESTEK
Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği´nin ´Yaşayan Tamzara´ Projesi toplamda 12 Milyon TL destek almaya hak kazanan 16 Projeden bir tanesi oldu.
BUZAĞI DESTEKLEMESİ BAŞVURULARI BAŞLADI
BUZAĞI DESTEKLEMESİ BAŞVURULARI BAŞLADI
2 Temmuz´da başlayan Buzağı Desteklemesi 1´inci Dönem başvuruları, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecek. Yetiştiriciler buzağı başına 700 TL´ye kadar destek alabilecek.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."