HAVAMIZ İNCELENİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkenin bir çok yerinde yapılan Hava Kalitesi İzleme İstasyonları, mobil izleme aracı ile Tamzara Mahallesinde de hava kalitesini ölçüyor.
Tarih: 21.9.2018 17:24:03/ 1476okunma / 0yorum

Günümüzde, her geçen gün artan çevre sorunlarının başında gelen hava kirliliğine karşı ülkemizin bir çok yerinde kurulan Sürekli İzleme İstasyonları ve Mobil İzleme İstasyonları ile şehirlerin hava kalitesi ölçülüyor. Yapılan girişimle ilçemize gelen Mobil Hava İzleme İstasyonundan dün alınan  verilere göre Tamzara Mahallesinde, tüm değerleri üst düzey olarak kaydedilerek hava kalitesi anlamında Avrupa´nın önemli yerleri arasında yer aldı.

18 Ekim 2018 Salı günü başlayan ve yaklaşık 3 hafta süreçle ilçemizde hava kalitesini ölçen cihazdan alınan ilk verilere oldukça iyi. Tamzara Mahallesinde kurulan mobil istasyondan alınan ilk verilere göre, AB ülkeleri ve ulusal ortalamanın oldukça üzerinde oldu.

Hava Kalitesi İndeksine göre Tamzara Mahallesinde yapılan 3 günlük ölçümde sonuç "İYİ" çıktı. İYİ´nin anlamı ise "hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmiyor." anlamına geliyor.

TAMZARA SAĞLIK TURİZMİNE ADAY

Daha önce gazetemizde de gündeme getirdiğimiz sağlık turizmine aday olan Tamzara Mahallesi için Turizm Altyapı Hizmet Birliği Tarafından Şebinkarahisar Belediyesi Ortaklığında DOKA´dan Hibe Almaya Hak Kazanan Proje ek çıktılarından sağlık turizmi için Tamzara´nın hava kalitesi ölçülerek tescillenmiş olacak ve sağlık turizmi için dünyaya açılacak.

DEĞERLER NEYE GÖRE ÖLÇÜLÜYOR

Hava Kalitesi İzleme İstasyonu resmi internet sitesindeki Ulusal Hava Kalitesi İndeksi ile ilgili olarak EPA Hava Kalitesi İndeksini ulusal mevzuatımız ve sınır değerlerimize uyarlayarak oluşturulmuştur. 5 temel kirletici için hava kalitesi indeksi hesaplanmaktadır. Bunlar; partikül maddeler (PM10), karbon monoksit (CO2), kükürt dioksit (SO), azot dioksit (NO2) ve ozon (O3) dur." ifadeleri kullanıldı.

 

CO : 164.8 µg/m³

NO2 : 20.5 µg/m³

O3 : 27.9 µg/m³

PM10 : 17.9 µg/m³

PM25 : 7.4 µg/m³

SO2 : 4.5 µg/m³

 

/resimler/2018-9/21/1725190314128.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HAVAMIZ İNCELENİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GURBETÇİLER  CANLI YAYINI GERİ İSTİYOR
GURBETÇİLER CANLI YAYINI GERİ İSTİYOR
2009 yılında kurulan kamera sistemiyle internetten canlı olarak Şebinkarahisar´ı izleyebilen gurbetçiler, bu uygulamanın sistemin yeniden açılmasını istiyor.
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle ilçemizde de kutlandı.
HEMŞEHRİMİZ ARA GÜLER´İ KAYBETTİK
HEMŞEHRİMİZ ARA GÜLER´İ KAYBETTİK
Usta fotoğraf sanatçısı Şebinkarahisarlı hemşehrimiz Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLECEK
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLECEK
Yerli ürün tüketimine yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde “Yerli Üretim” logosu uygulaması hakkında Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda İlçe Kaymakamı Taner Tengir ve Belediye Başkanı Şahin Yılancı, önemli konulara dikkat çekti.
EĞRİBEL´DEKİ UYARI LAMBALARI ARIZALI
EĞRİBEL´DEKİ UYARI LAMBALARI ARIZALI
Giresun-Şebinkarahisar arasında bulunan ve özellikle kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşadığı Eğribel Geçidinde sürücüleri uyaran lambaların bir çoğu hasar görürken yaklaşan kış mevsimi öncesi onarılması isteniyor.
BALTAŞI KÖYÜNDE TRAFİK KAZASI
BALTAŞI KÖYÜNDE TRAFİK KAZASI
Baltaşı Köyünde 13 Ekim 2018 günü meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.
Yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılıyor
Yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılıyor
Şebinkarahisar Ziraat Bankası Şebinkarahisar Şubesi´nde yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılacak.
KAYMAKAMDAN UYARI
KAYMAKAMDAN UYARI
İlçe Kaymakamı Taner Tengir, "Devletin memuru, devletine yakışır tarzda davranmalı" dedi.
SALI PAZARI´NDA FİYAT DENETİMİ
SALI PAZARI´NDA FİYAT DENETİMİ
Belediye Zabıta Müdürlüğü, ilçemizde salı günleri kurulan yöresel pazarda fiyat denetimi yaptı.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."