HAVAMIZ İNCELENİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkenin bir çok yerinde yapılan Hava Kalitesi İzleme İstasyonları, mobil izleme aracı ile Tamzara Mahallesinde de hava kalitesini ölçüyor.
Tarih: 21.9.2018 17:24:03/ 1548okunma / 0yorum

Günümüzde, her geçen gün artan çevre sorunlarının başında gelen hava kirliliğine karşı ülkemizin bir çok yerinde kurulan Sürekli İzleme İstasyonları ve Mobil İzleme İstasyonları ile şehirlerin hava kalitesi ölçülüyor. Yapılan girişimle ilçemize gelen Mobil Hava İzleme İstasyonundan dün alınan  verilere göre Tamzara Mahallesinde, tüm değerleri üst düzey olarak kaydedilerek hava kalitesi anlamında Avrupa´nın önemli yerleri arasında yer aldı.

18 Ekim 2018 Salı günü başlayan ve yaklaşık 3 hafta süreçle ilçemizde hava kalitesini ölçen cihazdan alınan ilk verilere oldukça iyi. Tamzara Mahallesinde kurulan mobil istasyondan alınan ilk verilere göre, AB ülkeleri ve ulusal ortalamanın oldukça üzerinde oldu.

Hava Kalitesi İndeksine göre Tamzara Mahallesinde yapılan 3 günlük ölçümde sonuç "İYİ" çıktı. İYİ´nin anlamı ise "hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmiyor." anlamına geliyor.

TAMZARA SAĞLIK TURİZMİNE ADAY

Daha önce gazetemizde de gündeme getirdiğimiz sağlık turizmine aday olan Tamzara Mahallesi için Turizm Altyapı Hizmet Birliği Tarafından Şebinkarahisar Belediyesi Ortaklığında DOKA´dan Hibe Almaya Hak Kazanan Proje ek çıktılarından sağlık turizmi için Tamzara´nın hava kalitesi ölçülerek tescillenmiş olacak ve sağlık turizmi için dünyaya açılacak.

DEĞERLER NEYE GÖRE ÖLÇÜLÜYOR

Hava Kalitesi İzleme İstasyonu resmi internet sitesindeki Ulusal Hava Kalitesi İndeksi ile ilgili olarak EPA Hava Kalitesi İndeksini ulusal mevzuatımız ve sınır değerlerimize uyarlayarak oluşturulmuştur. 5 temel kirletici için hava kalitesi indeksi hesaplanmaktadır. Bunlar; partikül maddeler (PM10), karbon monoksit (CO2), kükürt dioksit (SO), azot dioksit (NO2) ve ozon (O3) dur." ifadeleri kullanıldı.

 

CO : 164.8 µg/m³

NO2 : 20.5 µg/m³

O3 : 27.9 µg/m³

PM10 : 17.9 µg/m³

PM25 : 7.4 µg/m³

SO2 : 4.5 µg/m³

 

/resimler/2018-9/21/1725190314128.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HAVAMIZ İNCELENİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ADAY ADAYLARI ARTIYOR
ADAY ADAYLARI ARTIYOR
2019 Yerel Seçiminde aday olmak isteyenlerin sayısı artmaya devam ediyor. AKP, daha önce aday adaylığı sürecini tamamlayarak aday adaylarını açıklarken, bu hafta CHP, MHP ve İyi Parti´de hareketli günler yaşandı.
CHP VE İYİ PARTİ´DEN İTTİFAK ATAĞI
CHP VE İYİ PARTİ´DEN İTTİFAK ATAĞI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti arasında süren ittifak görüşmelerinde anlaşma sağlandığı aktarıldı.
UĞUR ERASLAN AKP´DEN İSTİFA ETTİ
UĞUR ERASLAN AKP´DEN İSTİFA ETTİ
İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ UĞUR ERASLAN´DAN BASIN AÇIKLAMASI
İŞKUR´DAN 25 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
İŞKUR´DAN 25 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
İŞKUR´UN 6 AYLIK ÇALIŞMA PROGRAMINA BAŞVURULAR BAŞLADI
KAYMAKAM TENGİR, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİDE BULUŞTU
KAYMAKAM TENGİR, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİDE BULUŞTU
Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, ilçemizdeki öğrenim gören üniversite öğrencileri ile düzenlediği söyleşide bir araya geldi. Kaymakam Tengir, öğrencilere meslek hayatındaki tecrübelerini anlattı.
TEKZİP VE DÜZELTME
TEKZİP VE DÜZELTME
6 Aralık 2018 tarihinde gazetemiz 1. sayfasında yayınlanan, "Yalnız yaşayan kadın evinde baygın halde bulundu" başlıklı haberimiz üzerine haberde ismi geçen Meliha Özcanalp´ın ailesi tarafından açıklama yapılmıştır.
“ÖZGÜRLÜĞÜ, DEMOKRASİYİ YERELDEN CANLANDIRALIM”
“ÖZGÜRLÜĞÜ, DEMOKRASİYİ YERELDEN CANLANDIRALIM”
YEREL GAZETELERE DESTEK KAMPANYASI
MEYDAN PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
MEYDAN PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Kent Meydanı Projesi ile ilgili teknik ve mali raporu Yeni Şebinkarahisar Gazetesine açıkladı.
“KURTULUŞUMUZ: TÜNEL, LİMAN, TREN”
“KURTULUŞUMUZ: TÜNEL, LİMAN, TREN”
Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, "Giresun limanında, Eğribel Tünelinde, Tirebolu-Torul bağlantısında birlikte olmak zorundayız." dedi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."