HAVAMIZ İNCELENİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkenin bir çok yerinde yapılan Hava Kalitesi İzleme İstasyonları, mobil izleme aracı ile Tamzara Mahallesinde de hava kalitesini ölçüyor.
Tarih: 21.9.2018 17:24:03/ 1820okunma / 0yorum

Günümüzde, her geçen gün artan çevre sorunlarının başında gelen hava kirliliğine karşı ülkemizin bir çok yerinde kurulan Sürekli İzleme İstasyonları ve Mobil İzleme İstasyonları ile şehirlerin hava kalitesi ölçülüyor. Yapılan girişimle ilçemize gelen Mobil Hava İzleme İstasyonundan dün alınan  verilere göre Tamzara Mahallesinde, tüm değerleri üst düzey olarak kaydedilerek hava kalitesi anlamında Avrupa´nın önemli yerleri arasında yer aldı.

18 Ekim 2018 Salı günü başlayan ve yaklaşık 3 hafta süreçle ilçemizde hava kalitesini ölçen cihazdan alınan ilk verilere oldukça iyi. Tamzara Mahallesinde kurulan mobil istasyondan alınan ilk verilere göre, AB ülkeleri ve ulusal ortalamanın oldukça üzerinde oldu.

Hava Kalitesi İndeksine göre Tamzara Mahallesinde yapılan 3 günlük ölçümde sonuç "İYİ" çıktı. İYİ´nin anlamı ise "hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmiyor." anlamına geliyor.

TAMZARA SAĞLIK TURİZMİNE ADAY

Daha önce gazetemizde de gündeme getirdiğimiz sağlık turizmine aday olan Tamzara Mahallesi için Turizm Altyapı Hizmet Birliği Tarafından Şebinkarahisar Belediyesi Ortaklığında DOKA´dan Hibe Almaya Hak Kazanan Proje ek çıktılarından sağlık turizmi için Tamzara´nın hava kalitesi ölçülerek tescillenmiş olacak ve sağlık turizmi için dünyaya açılacak.

DEĞERLER NEYE GÖRE ÖLÇÜLÜYOR

Hava Kalitesi İzleme İstasyonu resmi internet sitesindeki Ulusal Hava Kalitesi İndeksi ile ilgili olarak EPA Hava Kalitesi İndeksini ulusal mevzuatımız ve sınır değerlerimize uyarlayarak oluşturulmuştur. 5 temel kirletici için hava kalitesi indeksi hesaplanmaktadır. Bunlar; partikül maddeler (PM10), karbon monoksit (CO2), kükürt dioksit (SO), azot dioksit (NO2) ve ozon (O3) dur." ifadeleri kullanıldı.

 

CO : 164.8 µg/m³

NO2 : 20.5 µg/m³

O3 : 27.9 µg/m³

PM10 : 17.9 µg/m³

PM25 : 7.4 µg/m³

SO2 : 4.5 µg/m³

 

/resimler/2018-9/21/1725190314128.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HAVAMIZ İNCELENİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´e göre Şebinkarahisar nüfusuna kayıtlı 73 bin kişi gurbette yaşıyor. Bu sayının yüzde 77´si İstanbul´da ikamet ediyor.
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
Şebinkarahisar´da, 31 Mart seçimleriyle ilgili seçim güvenliği toplantısı yapıldı.
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
Şebinkarahisar´da ´Okul Güvenliği´ toplantısı yapıldı.
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce şap aşılama kampanyası başlatılacak.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
Türk Kızılayı Giresun Şubesi tarafından Şebinkarahisar´da kan bağışı kampanyası düzenlendi.
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
Öztürk, “Türkiye´de yasal olarak kenevir ekimi yaygınlaşacak ise, elbette Giresun´umuzda da kenevir ekilecek."
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
Küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı vakasında hastalığın önüne geçilerek hayvanlardaki ölümlerin son bir haftadır durduğu ve kontrol altına alındığı öğrenildi.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Şebinkarahisar´da en fazla Sivaslı, en az Bilecikli yaşıyor.
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
İlçemiz Ziraat Odası 5. Olağan Genel Kurulu´nda seçime tek liste ile giren Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."