EĞRİBEL´DE İLK IŞIK
Eğribel Tüneli tamamlandığında Türkiye´nin en uzun 3., Doğu Karadeniz Bölgesi´nin ise en uzun 2. tüneli olacak.
Tarih: 17.4.2018 17:56:37/ 1139okunma / 0yorum

Kış mevsiminde kar ve tipi nedeniyle ulaşım aksayan, ilçemizin vilayetle bağlantısının zorlaşmasına ve sık sık kesilmesine neden olan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi´nde çile bitiyor.

1936 yılında ilk olarak İsmet İnönü tarafından dile getirilen tünelde, ilk ışık 82 yıl sonra 14 Nisan 2018 tarihinde görüldü.  

Şebinkarahisar´ın yüzyıla yakın bir zamandır hayali olan Eğribel Tüneli´nde ilk tüpte ışık görüldü. Diğer tüpte ise kalan yaklaşık 400 metrede de delme çalışmaları aralıksız sürüyor. 25 Nisan 2015 tarihinde temeli atılarak başlayan ve üç vardiyalı olarak gece gündüz devam eden çalışmalarda, ilk aşama yaklaşık üç yıl sonra tamamlandı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Eğribel Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulunan Giresun Valisi Sarıfakıoğulları, tüplerin toplam uzunluğu 11 bin 810 metre olan tünelin değer tüpte de kalan delme çalışmalarının tamamlanarak inşaatın Haziran ayı içerisinde bitirilmesi planlandığını söyledi.

80 YILLIK HAYAL

Dağları delme fikri, ilk kez 1936 yılında dönemin Başbakanı İsmet İnönü´den çıktı. İnönü vilayetliğin elimizden alınmasından üç yıl sonra kendisini ziyaret eden Şebinkarahisar heyetine dağları deldirerek Giresun´a rahat ulaşım sağlanacağı sözünü vermiş ve yine o yıllarda Atatürk´e sunduğu raporda da Bayburt-Şebinkarahisar-Niksar Yolu´nun yapılmasını önermişti.

TÜNEL İSTEĞİNDEN VAZGEÇMEDİK

61 yıldır memleketin sorunlarının dile getirilmesinde öncülük eden Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Eğribel Tüneli´nde elinin taşın altına koymuş ve sık sık Eğribel Tünelini gündeme taşımıştır. 61 yıllık yayın hayatında sık sık haber yaparak, "TÜNEL İSTİYORUZ" sloganları ile dikkat çekmeye çalışan gazetemiz de bu haklı gururunu yaşıyor.

Gazetemiz gibi ilçe halkının da büyük önemle takip ettiği Eğribel Tüneli bir zamanlar siyasetçilerin seçim malzemesi olarak kullanılsa da, yıllardır sözler verilip unutulsa da 2015 yılında başlayan çalışmalar, 2018 yılında sonuna geldi.  

EĞRİBEL´DEN SONRA PINARLAR TÜNELİ ŞART!

Dereli-Şebinkarahisar-Suşehri arasındaki yolların tamamını kapsayan projenin ilk etabı olan toplam 5 bin 985 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılacak olan Eğribel Tünelinden sonra yine bu projede devam niteliğinde olan 5 bin metre uzunluğundaki Pınarlar Tünelinin de yapılmasıyla birlikte 118 km olan Şebinkarahisar-Giresun yolu 89 km´ye düşecek.

Eğribel´in tek başına yetmeyeceği Şebinkarahisar-Giresun yolunda Pınarlar´a yapılması planlanan tünelinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Yine bu konuda siyasetçilere büyük görev düşerken söz verilen projelerin gerçekleşmesiyle Giresun-Şebinkarahisar-Suşehri yolu, Doğu Karadeniz´i İç Anadolu´yu birbirine bağlayan kısa ve güvenli yollardan birisi haline gelecek ve Şebinkarahisar´a ve Giresun´a ekonomik anlamda da büyük katkı sağlayacak.

Vali Harun Sarıfakıoğulları, geçtiğimiz gün Eğribel Tünelinde inşaat alanında Anadolu Ajansı muhabirine verdiği açıklamasında da bu konuya değinerek "Turizm potansiyelini de beraberinde getirecek, öyle zannediyorum ki Karadeniz´i merak eden birçok misafirimiz bu yolu kullanmak suretiyle yaz ve kış, kış diyorum çünkü özellikle yayla turizmi açısından çok önemli ilimizi ziyaret edebilecekler. Böylelikle turizm potansiyeline canlılık getireceğini düşünüyoruz." dedi.

“SABRİ ÖZTÜRK´TEN AÇIKLAMA

AKP Giresun Milletvekili Facebook sosyal medya  hesabından yaptığı açıklamada, “5 bin 905 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan, Türkiye´nin en uzun 3. büyük Tüneli olan "Giresun Eğribel Tüneli"nde ışık göründü. İlk tüpün delme İşleminin tamamlanmasından sonra trafiğe açılması için kısa zamanda yapılacak tünel içi diğer çalışmalar sonucunda artık Eğribel tünelden geçilecek.” dedi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞRİBEL IŞIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAVAMIZ İNCELENİYOR
HAVAMIZ İNCELENİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkenin bir çok yerinde yapılan Hava Kalitesi İzleme İstasyonları, mobil izleme aracı ile Tamzara Mahallesinde de hava kalitesini ölçüyor.
KAÇAK AĞAÇ KESENLER YAKALANDI
KAÇAK AĞAÇ KESENLER YAKALANDI
Kaçak kesim yapan kişiler, düzenlenen operasyon ile yakayı ele verdi
KAYMAKAM TANER TENGİR GÖREVE BAŞLADI
KAYMAKAM TANER TENGİR GÖREVE BAŞLADI
Şebinkarahisar Kaymakamlığına atanan Kaymakam Taner Tengir, ilçedeki görevine başladı.
YAPIMINA BAŞLANMAYAN TÜM PROJELER ASKIYA ALINDI
YAPIMINA BAŞLANMAYAN TÜM PROJELER ASKIYA ALINDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan : İhalesi yapılmış ama başlanmamış projeleri durduruyoruz
27 KİŞİ KURA İLE BELİRLENECEK
27 KİŞİ KURA İLE BELİRLENECEK
Şebinkarahisar´da, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde okulların temizlik işlerini yapmak üzere İŞKUR üzerinden 27 kişi istihdam edilecek. İstihdam edilecek olan 27 kişi noter huzurunda çekilecek olan kura ile belirlenecek.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANACAK
GAZİLER GÜNÜ KUTLANACAK
Gazilerimiz 19 Eylül Gaziler Günü´nde anılacak. Program Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek.
KALEMİZE SAHİP ÇIKALIM
KALEMİZE SAHİP ÇIKALIM
Kale surlarına kimliği belirsiz kişi ve kişlerce sprey boyalarla yazılar yazılması tepki çekmeye devam ediyor. Kale surlarını ve kale üzerindeki taşları bile sprey boya ile boyayanlara karşı önlem alınması isteniyor.
YAĞLIDERE KIRSALINDA 1 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
YAĞLIDERE KIRSALINDA 1 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Karadeniz´de güvenlik güçlerinin bölücü terör örgütü PKK unsurlarına yönelik operasyonları sürüyor.
ŞEBİNKARAHİSARLI ERDAL EREN KİMDİR?
ŞEBİNKARAHİSARLI ERDAL EREN KİMDİR?
12 Eylül Darbecileri Tarafından Yaşı Büyütülerek İdam Edilen Şebinkarahisarlı Erdal Eren Kimdir?
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."