EĞRİBEL´DE İLK IŞIK
Eğribel Tüneli tamamlandığında Türkiye´nin en uzun 3., Doğu Karadeniz Bölgesi´nin ise en uzun 2. tüneli olacak.
Tarih: 17.4.2018 17:56:37/ 1296okunma / 0yorum

Kış mevsiminde kar ve tipi nedeniyle ulaşım aksayan, ilçemizin vilayetle bağlantısının zorlaşmasına ve sık sık kesilmesine neden olan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi´nde çile bitiyor.

1936 yılında ilk olarak İsmet İnönü tarafından dile getirilen tünelde, ilk ışık 82 yıl sonra 14 Nisan 2018 tarihinde görüldü.  

Şebinkarahisar´ın yüzyıla yakın bir zamandır hayali olan Eğribel Tüneli´nde ilk tüpte ışık görüldü. Diğer tüpte ise kalan yaklaşık 400 metrede de delme çalışmaları aralıksız sürüyor. 25 Nisan 2015 tarihinde temeli atılarak başlayan ve üç vardiyalı olarak gece gündüz devam eden çalışmalarda, ilk aşama yaklaşık üç yıl sonra tamamlandı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Eğribel Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulunan Giresun Valisi Sarıfakıoğulları, tüplerin toplam uzunluğu 11 bin 810 metre olan tünelin değer tüpte de kalan delme çalışmalarının tamamlanarak inşaatın Haziran ayı içerisinde bitirilmesi planlandığını söyledi.

80 YILLIK HAYAL

Dağları delme fikri, ilk kez 1936 yılında dönemin Başbakanı İsmet İnönü´den çıktı. İnönü vilayetliğin elimizden alınmasından üç yıl sonra kendisini ziyaret eden Şebinkarahisar heyetine dağları deldirerek Giresun´a rahat ulaşım sağlanacağı sözünü vermiş ve yine o yıllarda Atatürk´e sunduğu raporda da Bayburt-Şebinkarahisar-Niksar Yolu´nun yapılmasını önermişti.

TÜNEL İSTEĞİNDEN VAZGEÇMEDİK

61 yıldır memleketin sorunlarının dile getirilmesinde öncülük eden Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Eğribel Tüneli´nde elinin taşın altına koymuş ve sık sık Eğribel Tünelini gündeme taşımıştır. 61 yıllık yayın hayatında sık sık haber yaparak, "TÜNEL İSTİYORUZ" sloganları ile dikkat çekmeye çalışan gazetemiz de bu haklı gururunu yaşıyor.

Gazetemiz gibi ilçe halkının da büyük önemle takip ettiği Eğribel Tüneli bir zamanlar siyasetçilerin seçim malzemesi olarak kullanılsa da, yıllardır sözler verilip unutulsa da 2015 yılında başlayan çalışmalar, 2018 yılında sonuna geldi.  

EĞRİBEL´DEN SONRA PINARLAR TÜNELİ ŞART!

Dereli-Şebinkarahisar-Suşehri arasındaki yolların tamamını kapsayan projenin ilk etabı olan toplam 5 bin 985 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılacak olan Eğribel Tünelinden sonra yine bu projede devam niteliğinde olan 5 bin metre uzunluğundaki Pınarlar Tünelinin de yapılmasıyla birlikte 118 km olan Şebinkarahisar-Giresun yolu 89 km´ye düşecek.

Eğribel´in tek başına yetmeyeceği Şebinkarahisar-Giresun yolunda Pınarlar´a yapılması planlanan tünelinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Yine bu konuda siyasetçilere büyük görev düşerken söz verilen projelerin gerçekleşmesiyle Giresun-Şebinkarahisar-Suşehri yolu, Doğu Karadeniz´i İç Anadolu´yu birbirine bağlayan kısa ve güvenli yollardan birisi haline gelecek ve Şebinkarahisar´a ve Giresun´a ekonomik anlamda da büyük katkı sağlayacak.

Vali Harun Sarıfakıoğulları, geçtiğimiz gün Eğribel Tünelinde inşaat alanında Anadolu Ajansı muhabirine verdiği açıklamasında da bu konuya değinerek "Turizm potansiyelini de beraberinde getirecek, öyle zannediyorum ki Karadeniz´i merak eden birçok misafirimiz bu yolu kullanmak suretiyle yaz ve kış, kış diyorum çünkü özellikle yayla turizmi açısından çok önemli ilimizi ziyaret edebilecekler. Böylelikle turizm potansiyeline canlılık getireceğini düşünüyoruz." dedi.

“SABRİ ÖZTÜRK´TEN AÇIKLAMA

AKP Giresun Milletvekili Facebook sosyal medya  hesabından yaptığı açıklamada, “5 bin 905 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan, Türkiye´nin en uzun 3. büyük Tüneli olan "Giresun Eğribel Tüneli"nde ışık göründü. İlk tüpün delme İşleminin tamamlanmasından sonra trafiğe açılması için kısa zamanda yapılacak tünel içi diğer çalışmalar sonucunda artık Eğribel tünelden geçilecek.” dedi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞRİBEL IŞIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´E GÖRE 73 BİN GURBETÇİ VAR
TUİK´e göre Şebinkarahisar nüfusuna kayıtlı 73 bin kişi gurbette yaşıyor. Bu sayının yüzde 77´si İstanbul´da ikamet ediyor.
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
´SEÇİM GÜVENLİĞİ´ TOPLANTISI YAPILDI
Şebinkarahisar´da, 31 Mart seçimleriyle ilgili seçim güvenliği toplantısı yapıldı.
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
OKULLARDA GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
Şebinkarahisar´da ´Okul Güvenliği´ toplantısı yapıldı.
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce şap aşılama kampanyası başlatılacak.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´KAN BAĞIŞI´ KAMPANYASI
Türk Kızılayı Giresun Şubesi tarafından Şebinkarahisar´da kan bağışı kampanyası düzenlendi.
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
ÖZTÜRK, KENEVİR İÇİN DEVREDE
Öztürk, “Türkiye´de yasal olarak kenevir ekimi yaygınlaşacak ise, elbette Giresun´umuzda da kenevir ekilecek."
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
HASTALIK KONTROL ALTINA ALINDI
Küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı vakasında hastalığın önüne geçilerek hayvanlardaki ölümlerin son bir haftadır durduğu ve kontrol altına alındığı öğrenildi.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
ŞEBİNKARAHİSAR´DA EN FAZLA SİVASLI, EN AZ BİLECİKLİ YAŞIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Şebinkarahisar´da en fazla Sivaslı, en az Bilecikli yaşıyor.
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
ZİRAAT ODASI ARSLAN İLE ´DEVAM´ DEDİ
İlçemiz Ziraat Odası 5. Olağan Genel Kurulu´nda seçime tek liste ile giren Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."